Як виглядають карти світу в різних країнах?

Борат
 • 2479

 • 9

 • 0

Карти світу, які ми бачимо з дитинства, - особливо ті, що нам показують ще в школі, - формують наше уявлення про те, як влаштований світ. У цьому не було б нічого поганого, якби ми не забували, що плоска карта - всього лише умовне і спотворене відображення круглого світу.

Однак багато хто з нас переносять засвоєні через карту стереотипи на особисте ставлення до реального світу. Ми починаємо вірити, що є країни, які грають в світі домінуючу роль, знаходяться в його центрі, а є ті, які грають роль підпорядковану, знаходяться на його периферії.

Як буде видно нижче, в різних країнах - Росії, Європі, США, Китаї, Австралії, Чилі, Південній Африці - карти світу дуже сильно відрізняються. Все залежить від того, що вибере автор карти в кожному з наступних трьох умов: 1) як буде центрувати карту щодо Заходу і Сходу; 2) як буде центрувати карту щодо Півночі і Півдня; 3) і який метод проекції буде використаний.


Ось так наприклад, виглядає традиційна карта для Росії 


Саме ця карта знайома жителям України а також європейцям.

 • Як і на російській карті, тут обидві Америки та Австралія виявляються на периферії світу, а Тихий океан не сприймається як цілісний простір. Крім того, екватор (центрування Півночі і Півдня) зміщено в нижню половину карти, що робить Африку, Південну Америку і Австралію дрібнішими по відношенню до Північної Америки і Євразії, ніж це є насправді.


 • Вертикальна вісь світу проходить через США. Америка виявляється «островом», омиваним Тихим океаном із заходу і Атлантичним океаном зі сходу. Як і на європейській карті, тут екватор зміщений в нижню половину карти, що робить розміри Північної Америки і Євразії набагато більшими по відношенню до розмірів Південної Америки, Африки та Австралії, ніж в реальності. Крім того, для американця ускладнюється сприйняття Росії, Індії і Китаю: на карті ці країни "присутні" для нього двічі - на заході і на сході.


 • Китай на своїй карті знаходиться на західному березі Тихого океану. У цей океан мають вихід всі континенти, крім Африки та Євразії, які виявляються, таким чином, на периферії світу.


 • Існує загальний стереотип, що домінує завжди те, що знаходиться вище, а то, що нижче, автоматично потрапляє в підлегле положення. Австралійці не тільки проводять вертикальну вісь світу через свій материк, так ще і поміщають його зверху всіх інших, перевертаючи карту на 180 градусів. Подібно США, вони виявляються островом, лежачим між трьома океанами: Тихим, Індійським і Південним. 


Карта світу для Південної Африки

 • Південна Африка аналогічно Австралії виявляється нагорі, а не внизу карти, що змушує сприймати її як країну, домінуючу над усіма іншими. ПАР виявляється півостровом, який вклинюється між двома океанами: Індійським і Атлантичним. Тихоокеанський регіон і Росія стоять на периферії.


Карта світу для Чилі

 • Ця карта світу була розроблена на замовлення Військового географічного інституту з метою подальшого впровадження в шкільні підручники. Аналогічно австралійської карті ця теж перевернута, завдяки чому Чилі відразу займає домінуюче становище в світі. У центрі карти виявляється Тихий океан, і це безпосередньо пов'язано з політикою сучасності в Чилі. Країна хоче стати одним з важливих ділових центрів в Тихоокеанському регіоні. У цьому плані Чилі чимось схожа на Китай. Точно так само тут і Африка і Європа виявляються у Чилі на периферії світу.
   

Команда блог-платформи Укропчики не несе відповідальності за зміст блогів.
Думка редакції сайту може відрізнятися від авторського.
Поділитись в соціальних мережах
укропчик

Укропчик

Коментувати