Чому в добі 24 години

Ми живемо в десятковому світі. Десяткова система поширюється на все, від бінарних функцій комп'ютерів до кількості здач, яку ви отримуєте в школі. Так чому ж стандартний земний дня не триває десять годин? Ми повинні сказати за це спасибі стародавнім єгиптянам.

У міру того, як цивілізація переходила від кочової і мисливсько-збиральної до землеробської громади, люди виявили необхідність рахувати своє майно і предмети навколо себе. (Якщо ви йдете вранці на пасовище з п'ятьма козами, а повертаєтеся ввечері з трьома, і не можете помітити різницю - ваші справи кепські). Концепція писемної мови ще тільки-тільки зароджувалася, і тому люди навчилися рахувати так, як це роблять маленькі діти - за допомогою десяти своїх пальців.


Єгипетські ієрогліфи 3000 року до нашої ери свідчать про використання в той час десяткової системи. Так чому ж вони перевели свій годинник на дванадцятичотирьохгодинний формат? Багато хто вважає, що дванадцатирічна система з'явилася з лічильної системи, яку єгиптяни успадкували від ранньої шумерської культури, які використовували для рахунку не цілий палець, а кожен окремий суглоб. Якщо ви розкриєте ліву долоню і будете використовувати кінчик великого пальця, щоб торкатися до кожного з трьох суглобів на чотирьох ваших пальцях, ви отримаєте в результаті дванадцять. Для вимірювання часу за допомогою цього методу єгиптяни розділили день на дванадцятигодинні дві половини. 

А сам годинник єгиптяни засновували на русі неба. Вони відстежували серію з тридцяти шести маленьких сузір'їв, відомих як «декади», які послідовно вставали над горизонтом приблизно кожні сорок хвилин. Схід кожного нового декада відзначав початок нового години. Початок нової декади - єгипетського періоду в десять днів - відраховується від появи нового декада на східному небі прямо перед світанком.


За часів Дев'ятої династії (близько 2100 року до нашої ери) єгиптяни вдосконалили свій сонячний календар системою спостереження за регулярними появами цих зірок, і створили узагальнений річний календар. Тридцять шість декад склали триста шістдесят днів нового календаря. Нова система показала себе досить точно, щоб акуратно передбачати щорічні розливи Нілу під час сходу Сиріуса, навіть не дивлячись на те, що фактична довжина годин змінювалася відповідно до сезону. «Були створені таблиці, які допомагали людям визначати час вночі за допомогою спостереження за декадами. Що дивно - такі таблиці були знайдені навіть всередині похоронних саркофагів, ймовірно для того, щоб мертві теж могли визначати час », говорить доктор Нік Ломб, куратор Сіднейської обсерваторії.


І хоча новий календар дозволив визначати час з великою легкістю, гнучкість покладених в його основу годин робила цю систему марною для греків - їм був потрібний день з відрізками рівної довжини. Гиппарху, якого вважають найбільшим астрономом античності, приписують перетворення єгипетських зоряних годин в стандартизовані рівноденні години, якими ми користуємося в наші дні, і в яких кожен період світла і темряви в дні рівнодення розділені на дванадцять рівних відрізків.


Команда блог-платформи Укропчики не несе відповідальності за зміст блогів.
Думка редакції сайту може відрізнятися від авторського.
Поділитись в соціальних мережах
укропчик

Укропчик

Коментувати