Будь ласка, говоріть до мене і обслуговуйте мене українською!

 Сьогодні, ми можемо зтикнутися з такою ситуацію, коли в ресторані, кафе чи будь-якому іншому розважальному закладі відсутнє українське меню, крім цього, менеджери, офіціанти чи інший обслуговуючий парсонал можуть звертатись до вас російською мовою, нав'язуючи вам свою позицію та не бажаючи переходити на ваш бік.  Однак це не означає, що нам, україномовним споживачам, треба мовчати і йти далі, не привертаючи увагу до конфлікту, що ось-ось може зародитися. Слід відразу сказати, що мова тут не йде про конфлікт, а про ваш комфорт і ваше право розмовляти і замовляти на рідній мові!  Слід лише озброїтися певними правовими нормами і сміливо доводити свою позицію.  


Уявіть ситуацію: де вам відмовляють в обслуговуванні через те, що ви не розмовляєте російською, або ж вас не розуміють на рідній мові.

Чи змовчите ви і перейдете на російську, чи почнете суперечку, адже ми з вами живемо в Україні - якою мовою нам тут слід говорити?Насправді вихід із ситуації ще простіший. Вам достатньо зробити лише кілька простих дій.

По-перше: слід забути про будь-які суперечки з вашого боку.

Варто підійти до кутка споживача і взяти Книгу відгуків та пропозицій або попросити її вам принести. Усі дії, які суперечать вашим законним вимогам, варто (але необов’язково) фіксувати на телефон, ввімкнувши камеру. Пам’ятайте, що ви маєте право вільно збирати, обробляти та поширювати інформацію (Ст.34 Конституції України), а магазин є громадським місцем і зйомка там дозволена законом.

По-друге: скаргу слід написати в відповідну книгу, а кричати і розмахувати руками.

Важливо! Власник підприємства зобов’язаний впродовж 7 днів відповісти вам письмово і вказати, яких заходів він вжив, щоб виправити ситуацію.

Якщо випадки такого обслуговування повторюються або ви так і не отримали обґрунтованого пояснення власника закладу (мережі, магазину), вам слід вдатися до третього кроку і повторно залишити записи у книзі і готувати позов до суду.

Третій крок: сам позов до суду, адже власник не вжив відповідних заходів.

Частіше власник йде на поступки, якщо справді розуміє, що йому грозить суд, адже тоді він втратить ліцензію та отримає штраф. 

Якщо вам здається, що ця стаття не має сенсу, то ви глибоко помиляєтесь, адже тільки таким чином можна щось змінити, якщо ж сидіти склавши руки, то ми втратимо мову, народ, країну і щастя.


Законодавство
Чинне українське законодавство передбачає, що українська мова є єдиною державною мовою на території України, яка вільно і обов’язково використовується (застосовується) не лише в державному, але й приватному секторі, у тому числі у відносинах між споживачами.
Відповідно до ст.15 Закону України “Про захист прав споживачів”, інформація про товар, роботу чи послугу повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги). Інформація споживачеві повинна надаватися згідно із законодавством про мови.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України “Про захист прав споживачів”, – За всіма споживачами однаковою мірою визнається право на задоволення їх потреб у сфері обслуговування. Встановлення будь-яких переваг, застосування прямих або непрямих обмежень прав споживачів не допускається, крім випадків, передбачених нормативно-правовими актами.
Ст.10 Конституції України вказує, що державною мовою в Україні є українська мова.
Якщо ми глянемо у законодавство що регулює мовне питання у нашій країні, то відповідно до ч.2 ст.6 Закону України “Про засади державної мовної політики”, Українська мова як державна мова обов’язково застосовується на всій території України.
Відповідно до ч.2 ст.18 Закону України “Про засади державної мовної політики”, в економічній і соціальній діяльності об’єднань громадян, приватних підприємств, установ та організацій, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності та фізичних осіб вільно використовуються державна мова та інші мови.
Згідно Інструкції «Про порядок позначення роздрібних цін на товари народного споживання в підприємствах роздрібної торгівлі та громадського харчування» № 2 від 04.01.1997 р. меню складають українською мовою, та додатково (не лише, а додатково) іншою мовою, прийнятною для сторін.
Для фірмових страв, назви яких для клієнта звучать загадково, доцільно розшифрувати в меню їх інгредієнти, та при можливості розмістити фото. Заборон на додаткову Інформацію в меню немає (лист Міністерства економіки України від 19.06.2006 р. N 91-28/233 «Про надання роз’яснень про застосування документів, якими регламентується робота закладів (підприємств) громадського харчування»).
Таким чином, за загальним правилом, що міститься у вказаних нормах, українська мова обов’язкова до застосування у всіх сферах суспільного життя.

Команда блог-платформи Укропчики не несе відповідальності за зміст блогів.
Думка редакції сайту може відрізнятися від авторського.
Поділитись в соціальних мережах
укропчик

Укропчик

Коментувати