Як Америка на Іспанію чотири ядерні бомби скинула

51 рік тому США скинули на Іспанію чотири ядерні бомби. Ненавмисно.

У 1966 році холодна війна була в самому розпалі. СРСР і США стежили за діями один одного якнайпильнішим чином і вживали усіх можливих заходів для приборкання потенційного противника.

Однією з таких заходів з боку США стала операція «Хромований купол». Суть її полягала в наступному: в повітряному просторі над Європою постійно перебувало кілька американських бомбардувальників-ракетоносців Boeing B-52 Stratofortress з ядерними бомбами на борту. У кожного бомбардувальника була мета на території СРСР, які вони за першим сигналом центру повинні були вразити. В середньому кожен бомбардувальник проводив в повітрі по 24 години, дозаправки здійснювалися теж в повітрі, без приземлення.


Операція, що почалася ще в 1961 році, проходила гладко. Аж до 17 січня 1966 року.

Одного іспанського ранку під час процесу дозаправки один з бомбардувальників наблизився до танкера недозволено близько. Заправна штанга танкера вдарила в фюзеляж бомбардувальника, викликавши спалах і вибух танкера. Весь екіпаж заправника (чотири людини) загинув негайно. З семи чоловік команди бомбардувальника вижили четверо - ті, хто встиг катапультуватися під час падіння літака.

Чотири термоядерні бомби B28RI потужністю 1,45 Мт тротилового еквівалента кожна розлетілися хто куди. Їх пошук почався негайно. Три бомби були виявлені протягом першої доби після катастрофи. Вони знайшли притулок в рибальському селищі Паломарес. Причому тільки в однієї спрацювала парашутна система, і вона була неушкодженою. Дві бомби (одна з них упала на місцеве кладовище, знецінивши легенду про тихе загробного життя) зруйнувалися і викликали радіаційне зараження місцевості в радіусі двох кілометрів.

А ось четверта бомба немов у воду канула. Як з'ясувалося через кілька тижнів істеричних пошуків, вона дійсно канула в воду. Рибак з Паломарес розповів пошуковій групі про те, що бачив, як бомба приземляється в води Середземного моря (розповідь вийшла настільки гарною і мальовничою, що рибалка отримав за неї від ВМС США 14 тисяч доларів).

На пошуки затонулої бомби була кинута ціла американська ескадра, що складалася з 34 кораблів. 15 березня 1966 на глибині 800 метрів бомбу виявили. Правда, перша спроба підняти її на поверхню увінчалася провалом: бомба зірвалася вниз ( а не вибухнула). Дістали її лише 2 квітня. І тут же поспішили з нею сфотографуватися. Згідно з даними «Нью-Йорк Таймс», фото стало першою публічною демонстрацією ядерної зброї.


Відразу ж після катастрофи було прийнято рішення про припинення польотів бомбардувальників з нервовим вантажем над Іспанією. Через два роки схожа історія трапилася в повітрі над Гренландією, і тоді операцію «Хромований купол» згорнули остаточно.


Команда блог-платформи Укропчики не несе відповідальності за зміст блогів.
Думка редакції сайту може відрізнятися від авторського.
Поділитись в соціальних мережах
укропчик

Укропчик

Коментувати