4 найбільших міфи про Велику Китайську стіну

Якщо зустрінеш людину, яка буде запевняти, що Велика Китайська стіна зовсім не велика, не китайська і взагалі не стіна, сміливо бий його по обличчю ноутбуком або смартфоном, попередньо відкривши цю статтю.

Давай-но з'ясуємо, як і навіщо насправді будувалася найбільша архітектурна пам'ятка світу.


А з нашого вікна ...

Найпоширеніший міф про Велику Китайську стіну - ніби її видно з космосу. Ні. Раз і назавжди: її не видно з космосу. Ця казка народилася в середині XVIII століття, коли людям можна було пробачити їх незнання в астрофізиці. Побачити з Місяця стіну - це все одно що розглядати людську волосину з відстані трьох кілометрів.

Всі фотографії, на яких нібито можна розрізнити стіну, - це або зображення річки, або знімки з орбіти Землі (плюс-мінус 160 кілометрів), звідки ще можливо побачити стіну (і то якщо знати, куди дивитися). Багато астронавтів, включаючи Ніла Армстронга, неодноразово підтверджували: не видно її. Велика Китайська стіна зливається за кольором з землею, а її максимальна ширина трохи більше 9 метрів, в той час як, якщо рахуватися з роздільною потребою оптики, об'єкт повинен бути контрастним (хоч фіолетовим, хоч зеленим, головне - не кольору хакі) і досягати в діаметрі не менше 10 кілометрів.


Кістьми ляжемо

Будь-яка поважаюча себе споруда століття рано чи пізно просто зобов'язана отримати статус «на кістках». З Великою Китайською стіною байка зайшла ще далі: виявляється, останки померлих від голоду і фізичного виснаження будівельників не просто спочивають у її підніжжя - вони замуровані в стіну, а їх перемелені кості додавалися в розчин, тому цеглини сіро-білого кольору. Ніхто, правда, не згадує, що людський скелет і в зібраному стані не найнадійніша конструкція, яку треба клеїти спеціальним розчином.

Насправді скріплювали цеглини звичайним негашеним вапном і клейким рисом, чим пояснюється незвичайний колір, а померлих будівельників - яких, звичайно, було чимало - ховали неподалік або закопували прямо під стіною.

Китайська підробка

Ще один чарівний міф про Велику Китайську стіну говорить: не китайська вона, а російська. Найдавніший пам'ятник китайської цивілізації побудували слов'яни, щоб убезпечити кордони своєї високорозвиненої, процвітаючої держави від варварських набігів азіатських сусідів. Втім, цю теорію висувають люди, перша книга яких - «Слов'яно-арійські веди», а на карті замість похмурого Омська - славний Асгард Ірійський. Хоча і серед цілком адекватних на вигляд людей дуже популярна версія некитайського походження стіни. У автори записуються то маньчжури, то цигани, то кочівники - в загальному, цивілізації, яких просто хлібом не годуй, а дай осісти де-небудь надовго і побудувати щось монументальне (знамениті монгольські середньовічні палацові комплекси та половецькі зиккурати).

Апологети цієї теорії ґрунтуються на тому, що бійниці на багатьох ділянках Великої стіни звернені на південь, у бік самого Китаю, хоча за логікою повинні виходити на північ (про те, чому це так, читай в наступному пункті). Та й взагалі, сліпий не побачить, як вона схожа на Кремль (той же самий сліпий, який не помітить стіну з космосу). Словом, наші слов'яно-арійські предки спорудили Велику стіну проти Китаю - мабуть, на славу Даждьбога і Велеса.


Жителі всіх царств - об'єднуйтеся!

Інша поширена думка: Велику Китайську стіну швиденько побудували для оборони Китаю від північних кочівників. Насправді зводили її довго, нудно і дуже неквапливо - з III століття до н.е. по кінець XVII століття. Спочатку на території Китаю було багато дрібних царств, без кінця воюючих між собою, тому їх правителі незалежно один від одного зводили навколо своїх володінь стіни. Ідея зібрати всю цю справу в єдиний пласт великої імперії належить Цинь Шихуанді. Як будь-який східний деспот, він був відомим знавцем прав людини, тому прекрасно розумів, що загальнонаціональний інтерес ще треба викувати на якому-небудь великому будівництві - не важливо чого, хоч світлого майбутнього, хоч інтеграла, хоч стіни. Крім того, імператор розумів, що якщо звернути бійниці не тільки в сторону потенційного ворога, а й всередину, то можна ефективно регулювати потік нелегальних емігрантів, які намагаються втекти від загальної радості об'єднання. Та й роль кордону з Росією стіна грала непогано.

В цілому будь-який з перерахованих варіантів призначення стіни в рази функціональніший того, який їй зазвичай приписується, - фортифікаційного. Як оборонна споруда вона практично безглузда: цілодобово охороняти більше чотирьох тисяч кілометрів просто нереально, та й будувати таку махину в непрохідних горах і скелях, в яких і піший, і кінний ворог сам охоче згорне собі шию, немає ніякого резону.


Команда блог-платформи Укропчики не несе відповідальності за зміст блогів.
Думка редакції сайту може відрізнятися від авторського.
Поділитись в соціальних мережах
укропчик

Укропчик

Коментувати