Bitcoin майбутнє банківської системи України

Істотне пожвавлення інтересу до віртуальних валют пов'язано безпосередньо з кризою вітчизняної банківської системи, нестабільністю гривні, мінливим курсом валют та іншими складнощами, з якими зіткнувся бізнес. Перевага віртуальних грошей полягає в тому, що вони не схильні до перерахованим вище ризиків. Емісія криптовалюти  децентралізована, обмежена і автоматизована, а трансакції навіть у найвіддаленіші куточки світу можуть займати лічені секунди.

Популярним способом електронних розрахунків сьогодні є Bitcoin. Незважаючи на те, що він у всіх на слуху, на ділі мало хто знає, наскільки ця криптовалюта законна в Україні, чи можна в неї інвестувати, і з якими ризиками доведеться зіткнутися тим, хто вирішить використовувати Bitcoin як платежу.

Bitcoin - це цифровий товар (валюта) з обмеженою пропозицією. У нього є свої особливості, відмінні від усіх інших електронних платіжних систем. Це доступність, відсутність контролю мережі, можливість анонімних платежів в будь-який час доби без залучення банків та інших фінансових посередників. Bitcoin не можна "додрукувати", оскільки кількість монет заздалегідь відомо - 21 000 000, також його не можна знищити, змінити, заблокувати або заарештувати. Однак, незважаючи на явні переваги, багато як і раніше з побоюванням дивляться на цей вид платежів. Це пов'язано, в першу чергу, з величезною кількістю міфів, які супроводжують Bitcoin з моменту його появи.

Міфи :


1. Bitcoin незаконні


Це найпоширеніший міф. В даний момент криптовалюта офіційно в Україні не заборонена. Називати її незаконною - некоректно. За правилом "дозволено все, що не заборонено", Bitcoin використовують як засіб платежу по всьому світу. Та вже офіційно визнані «приватними грошима» або фінансовими активами, які підкоряються загальним правилам фінансового регулювання.

2. Bitcoin був створений для фінансування тероризму


Твердження, що Bitcoin був створений в терористичних цілях і з наміром зруйнувати світову економіку, абсолютно не відповідає істині. Криптовалюта є тільки одним з фінансових інструментів, застосування яких залежить від того, в чиїх руках вони знаходяться. Слід врахувати, що готівку для нелегальних операцій використовують набагато частіше, але це не стає причиною для критики або заборони готівки.

3. Bitcoin - це гігантська фінансова піраміда


Багато хто схильний вважати Bitcoin черговою фінансовою пірамідою. Однак вчені-економісти все частіше спростовують такі підозри. У звіті 2014 року Ради Федерації (Швейцарія) у відповідь на неодноразово піднімався питання, чи є «Bitcoin» фінансовою пірамідою, робиться висновок, що система «Bitcoin» не робить типові обіцянки прибутку, тому пірамідою вважатися не може.

Правове регулювання в Україні та в світі


Перше, що слід відзначити: Bitcoin, з точки зору національного законодавства, не є грошима. Ще в листопаді 2014 року Національний банк України дав роз'яснення, що він розглядає «віртуальну валюту» Bitcoin як грошовий сурогат, який не забезпечений реальною вартістю, і не може використовуватися фізичними та юридичними особами на території України, як засіб платежу, оскільки це суперечить нормам українського законодавства. Однак роз'яснення НБУ не встановлює відповідальність за використання криптовалюти. У світі ставлення до системи Bitcoin істотно відрізняється. Деякі країни всіляко заохочують Bitcoin - це Австралія, Німеччина, Нідерланди, Нова Зеландія, Сінгапур, деякі встановлюють для Bitcoin серйозні обмеження - як Індонезія, Китай, Росія, Україна.

Прямі заборони на сьогоднішній день встановлені тільки в Болівії, Еквадорі, Таїланді і В'єтнамі. У деяких країнах, наприклад, в Японії, Bitcoin є законним платіжним способом. У Китаї ж, навпаки, операції з Bitcoin заборонені для банків, але дозволені для фізичних осіб.

Іспанія ще в 2014 році визнала Bitcoin офіційною платіжною системою. Ця ініціатива виходила від податкової інспекції країни, яка провела аналіз використання криптовалюти в країні і прийшла до висновку, що цей процес необхідно легалізувати і оподаткувати.

США визначає криптовалюта як «віртуальну валюту» і відносять її до «децентралізованим віртуальним валют». У 2014 році губернатор штату Каліфорнія легалізував Bitcoin, підписавши відповідний закон АВ-129 під назвою «Легальні гроші: альтернативні валюти».

Виходячи з такої статистики, напрошується висновок, що визнання Bitcoin багато в чому залежить від ступеня розвитку країни. Держави зі слабкою економікою не готові до впровадження подібних валют. І навпаки, високорозвинені країни все ж прагнуть врегулювати цей вид валюти, взявши його під свій контроль і обклавши податками.
Що щодо податків?

Чинний податковий кодекс України зобов'язує декларувати дохід, отриманий на території України, і сплачувати відповідні податки. Ухилення від сплати податків є правопорушенням і загрожує адміністративною та кримінальною відповідальністю. Поки Bitcoin офіційно не визнаний в Україні, то і адмініструвати операції з криптовалютою, фактично, неможливо. Є показове рішення Європейського суду з прав людини від 22 жовтня 2015 року у справі «Хедквіст проти Швеції» про те, що операції з Bitcoin і іншими віртуальними валютами на території Євросоюзу не повинні обкладатися податком на додану вартість.

Приводом для розгляду правового статусу криптовалюта послужило звернення від Девіда Хедквіста до влади Швеції. Він планував офіційно запустити комерційний сервіс, який би обмінював Bitcoin  на традиційні валюти і назад. Однак Девід Хедквіст виявив, що подібні угоди обкладаються ПДВ, так як Bitcoin мають юридичний статус товару. А податки в Швеції і без того занадто високі. У підсумку Європейський суд постановив, що оскільки Bitcoin були створені лише «як засіб платежу», то їх слід розглядати як традиційну валюту, а не як товар. За новими європейськими правилами, угоди, пов'язані з валютами, банкнотами і монетами, використовуваними в якості законного платіжного засобу, не повинні обкладатися податком на додану вартість.

Слід зазначити, що рішення Європейського Суду є обов'язковими на території України. Суди в спорах з податковою часто посилаються на рішення у справі «Хедквіст проти Швеції» і приходять до одноголосного висновку, що операції з криптовалютою не повинні обкладатися податком. Така позиція, наприклад, була відображена в постанові Харківського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2016 року № 820/5120/16 за позовом підприємства про скасування індивідуальної податкової консультації.

Ризики

Безсумнівно, існують ризики у використанні Bitcoin. Однак вони пов'язані не стільки з самою криптовалютою, скільки з відсутністю конкретних норм права, які б регулювали її обіг. На сьогоднішній день основною проблемою віртуальних розрахунків є те, що податкова служба може визнати такі операції нереальними, а саму угоду - нікчемною. Однак при належному документальному оформленні трансакцій і цей ризик можна мінімізувати.

Відносно кримінальної відповідальності за використання Bitcoin, то цей ризик скоріше перебільшений.
Аналіз реєстру судових рішень показав, що особи, які використовували Bitcoin в особистих і законних цілях, до кримінальної відповідальності не притягувалися.
Звичайно, як і будь-яка інша нова технологія, криптовалюта для багатьох можуть здатися складною і підозрілою. Так чи інакше, незалежно від думки уряду, Bitcoin існує і використовується в Україні. І чим раніше держава перестане закривати на це очі і врегулює правовий статус криптовалюти, тим швидше і якісніше зміниться наш фінансовий ринок.


Команда блог-платформи Укропчики не несе відповідальності за зміст блогів.
Думка редакції сайту може відрізнятися від авторського.
Поділитись в соціальних мережах
укропчик

Укропчик

Коментувати