“Адамове яблуко”: метаморфози “забороненого плоду”

“Адам і Єва” / Beryl Cook, Велика Британія, 1977


У масовій свідомості християн усталилася версія, що в Едемському саду Єва й Адам з’їли “яблуко спокуси”. Звідки прийшло таке переконання? Адже у Біблії не вказано, що саме червонясте яблуко було на дереві, а написано – “плід” – невідомо який.

Мовознавці вважають, що вислів “яблуко спокуси” походить з тієї самої біблійної легенди, що й фразеологізми “дерево пізнання добра і зла” та “заборонений плід”. Отож, фразеологізм “яблуко спокуси” вживають стосовно обставини, за якої є спокуса порушити заборону, скоїти гріх.  “Райське яблуко” – плід, солодкий і гіркий водночас, символізує злет і падіння, насолоду й біль, втілює пристрасть, чуттєву насолоду, еротичні бажання. 


Українська легенда оповідає, що у горлі Адама застряг шматок забороненного плоду – яблука – і тепер воно виступає на гортані в кожного мужчини. Мабуть, невипадково у повір’ях багатьох народів кадик (“Adam's apple”) є прикметною ознакою чоловіка та елементом його сексуальності в очах жінки.

У давніх магічних ритуалах слово “яблуко” входить до низки метафоричних сполук, які позначають плоди з властивостями афродизіаків – “райські яблучка”, “мандрагорові яблучка”. З народних казок відомі “молодильні яблука”, які повертають молодість тому, хто їх здобуде. Європейська культурна традиція приписує яблуку семантику гармонійності, довершеності і пізнання, але, разом з тим, оманливість і спокусу.


Команда блог-платформи Укропчики не несе відповідальності за зміст блогів.
Думка редакції сайту може відрізнятися від авторського.
Поділитись в соціальних мережах
укропчик

Укропчик

Коментувати