Епоха лицарів: куртуазне кохання

У ХІІ-ХІІІ століттях у країнах Західної Європи виникає і широко розповсюджується нова модель інтимних взаємовідносин – куртуазне кохання, що оспівувалось в ліричній поезії й лицарських романах.


Куртуазне кохання (від фр. courtois – “чемний”, “лицарський”) – середньовічна європейська концепція лицарського благородства, вираження любові і захоплення жінкою. 


“У добру путь!” / Edmund Blair Leighton, Велика Британія, 1900

Куртуазна любов стала важливою категорією куртуазної літератури. Середньовічні автори визначали це поняття як “істинну любов” (fin amor), і вибудовували всю систему цінностей по відношенню до нього. У ХІІ столітті з’явилися праці, метою яких було відтворення сенсу любові. Так, нормативний характер мав трактат клірика Андре Капеллана “Про кохання”, де для молодих осіб чоловічої статі, які навчалися при дворі французького короля Філіппа-Августа, наводилися детальні пояснення правил гри куртуазної любові. 

Автор зауважував, що знайомство з працею дозволить “розглянути, що таке кохання, і звідки його назва, і яка його дія, і між ким та ким може бути кохання, та як досягається кохання, зберігається, збільшується, зменшується, кінчається, та про знаки взаємного кохання, та що робити одному з коханців, якщо інший порушив вірність”. Кохання, на його думку, – “це певна вроджена пристрасть, що виникає від споглядання та надмірних міркувань про красу іншої статі, під впливом якої людина понад усе прагне досягти обіймів іншої людини і в тих обіймах за взаємним бажанням здійснити все, що постановило кохання. Що кохання є пристрасть, тобто страждання, можна бачити наочно: бо доки не врівноважиться кохання обох закоханих, нема муки сильнішої за вічну тривогу закоханого не досягти бажаного кохання і дарма втратити плоди трудів своїх”.

“Насамперед про кохання слід зазначити, що дано йому бути лише між особами різної статі: між двома чоловіками або двома жінками кохання собі місця не має, бо гадаю, що дві особи тієї самої статі аж ніяк не прилаштовані до любовної взаємності та до природних любовних дій; а в чому природа відмовляє, того й кохання соромиться...

Дія кохання полягає в тому, що справжній закоханий не піддається іржі скнарості, що кохання навіть грубу людину та невігласа змушує блищати красою, навіть низькородному дарує шляхетність норову, навіть зарозумілого благодіє смиренням, і будь-яке служіння коїться закоханим з великим благочинням.

О, яке гідне подиву кохання, що осяює людей стількома чеснотами, що навчає кожного мати досить благих норовів!...

... Деякі кажуть, шо для досягнення кохання є п’ять способів, а саме, краса зовнішності, доброта норову, велика красномовність, багатий статок та швидка готовність до всього, що повелівають. Але на нашу думку, лише перші три способи належать до досягнення кохання, щодо двох останніх, їх слід цілком відкинути від його престолу… ”

У центрі куртуазної моделі кохання знаходиться молодий чоловік – лицар, який самовіддано закохується в прекрасну жінку – Пані, яка зазвичай є заміжньою й нерідко за сеньйором, якому він служить. Відтепер, вражений любов’ю, лицар у всьому підпорядковується своїй обраниці. Він, як васал, стає на коліна, він віддає себе, свою свободу в дар Пані, в її честь здійснює відчайдушні подвиги. Жінка може відхилити або прийняти цей дар, у разі чого зрештою має віддячити свого шанувальника.

Однак пані не може розпоряджатися власним тілом на свій розсуд: воно належить її чоловікові. Всі в будинку спостерігають за нею, і якщо вона буде помічена в порушенні правил поведінки, її оголосять винною і можуть піддати разом зі спільником найсуворішому покаранню. Лицареві, що пускається в любовну пригоду, належало бути обережним і суворо дотримуватися таємниці.

Новий світогляд кардинально змінював погляд на жінку. Із “вмістилища гріха”, створеного для спокуси, вона перетворювалася на вищу істоту, служіння якій складало мету життя куртуазного лицаря. 

Докладніше: Еволюція інтимності: від Едему до Мережі


Команда блог-платформи Укропчики не несе відповідальності за зміст блогів.
Думка редакції сайту може відрізнятися від авторського.
Поділитись в соціальних мережах
укропчик

Укропчик

Коментувати