Кіберсекс: інтим для цифрового покоління?

Кіберсекс – різновид віртуального сексу, обумовлений розвитком комп’ютерної індустрії.
Кіберсексуальність – прояви віртуальної сексуальності в мережі, захоплення порносайтами. 

Ще кілька десятиліть тому, аби переглянути відверто еротичний матеріал, треба було його добре пошукати, сьогодні ж маємо ціле покоління, яке здобуло свої перші уявлення про секс з порносайтів глобальної мережі. 

З цього приводу досить красномовним є факт, засвідчений співробітниками Монреальського університету у 2009 році, коли вони намагалися провести дослідження, аби порівняти поведінку чоловіків, які дивилися порно, з тими, хто не дивився, то з’ясувалося, що для другої групи не віднайшлося жодної особи старше 20 років.

“Покоління порно” постало на зламі 1990-х–2000-х років, відколи комерціалізація міжнародної мережі привела до її популяризації та впровадження в практично кожен аспект сучасного життя людини. 

Узагальнена статистика засвідчує, що кількість щомісячних відвідувань порносайтів, переважно молодими чоловіками, обчислюється сотнями мільярдів. Якщо, наприклад, на перегляд звичайних сайтів у середньому припадає 3-5 хвилин, то середня тривалість відвідування порносайту – від 9 до 12 хвилин. Зокрема, за підрахунками британських дослідників, кожен третій хлопчик у підлітковому віці є активним споживачем порноконтенту та витрачає на його перегляд до двох годин щотижня. Третина неактивних користувачів зізналися, що іноді відкладали виконання необхідних справ, бо були не в змозі відірватися від перегляду “контенту для дорослих”, через що навіть з’явився термін “прокрастурбація” – схильність до відкладання справ (прокрастинації) через неможливість відірватися від перегляду порно.


Кількість кіберсексоманів зростає прямо пропорційно ступеню проникнення онлайн ресурсів в наше життя. Чим доступнішими стають сервіси сексуального характеру, тим більше людей, залежних від них, з’являється. За свідченнями науковців, здебільшого сучасні кіберсексомани – це молоді хлопці й дівчата віком від 17 до 25 років, а також дорослі чоловіки від 40 до 50 років.

В контексті соціальних наук досі переважають дослідження, де порнографія розглядається як щось деструктивне і нице, як об’єкт потенційної заборони, що вимагає нових механізмів регуляції. Більшість дослідників акцентують увагу не лише на небезпеці порнографії для дітей, але й на її шкоді для дорослих.

Негативна аргументація щодо порно переважно зводиться до того, що перегляд подібного контенту викликає залежність, десенсибілізацію (аморальна і збочена сексуальна поведінка починає сприйматися як прийнятна і адекватна), стимулює сексуальне насильство, підтримує сексизм, викривлює уявлення про секс у підлітків, зображуючи його надто легкодоступним. Для юнаків, які не підготовлені до сексу та формують власну сексуальність через “круте” порно, не вступаючи при цьому в реальні відносини, порно створює серйозні емоційні проблеми. Найчастіше спотворені, нереалістичні уявлення про секс і близькість призводять до того, що реальні партнери не викликають необхідного сексуального збудження, а справжній секс виявляється незрозумілим дійством, що викликає тривогу.

Останнім часом намітилася тенденція до певної декриміналізації обігу порнографічних творів серед населення й, особливо серед молоді. Що стосується повнолітніх осіб, то це явище має певне виправдання та підґрунтя. Висуваються наступні позитивні аргументи щодо ознайомлення з порно: усунення комплексів психологічних та сексуальних, компенсація за відсутність сексуальної освіти (пізнавальний аспект), засвоєння ефективних моделей сексуальної техніки, зменшення кількості злочинів сексуального характеру (в країнах, в яких не було табу на порнографію, кількість зґвалтувань в рази менша).

Вважається, що на людину зі сталими моральними та етичними поглядами продукція такого роду не має якогось стійкого і тривалого впливу. Психологи стверджують, що сексуальний сценарій особистості формується не одразу, в його розвитку можуть бути певні періоди, після яких зовнішній вплив вже не може його радикально змінити. Доросла людина рідко стає залежною від візуального контенту. Але зовсім інша річ, коли такого впливу зазнають діти й підлітки. Саме у пубертатному періоді у них з’являється спрямована зацікавленість питаннями, які стосуються сексуальної сфери життя людини, починають формуватись стереотипи сексуальної поведінки. Як засвідчують спеціальні опитування, якщо респонденти приохотилися до перегляду порносайтів, починаючи з 14-річного віку, то перетнувши своє 20-ліття, вони переходять на більш “жорстке” порно. Проблема посилюється, якщо сексуальність даного типу розвивається у відриві від реальних статевих стосунків.


Для нинішньої молоді з гедоністичним менталітетом, онлайн-порно (його доступність відзначають 86% респондентів) виступає масштабним споживчим ринком, що постачає віртуальне задоволення і чуттєву насолоду (91%), є веселою і цікавою розвагою (85%), надає можливість обрати сценарій подій, шанс побачити різні сексуальні збочення (64%) та стимулює сексуальне бажання (36%). Корисність порноконтенту молодь вбачає, перш за все, у можливостях зняти стрес й покращити настрій (68%), більше дізнатися про певні сексуальні техніки (52%) та певним чином компенсувати сексуальні потреби (50%). 

Останнім часом глобального поширення набуває такий різновид кібер-розваг як сексуально-еротичні відеоігри. Рольові відеоігри загалом, окрім свого бажання наблизитись до кінематографу (в сферах візуальної й аудіопрезентації, заплутаного сюжету і т. д.), набули такого рівня інтерактивності, при якому гравцю подається величезна кількість варіантів вибору. Обирати у таких відеоіграх можна все – від статі й зовнішнього вигляду протагоніста до варіантів розвинення сюжетної лінії. Деякі відеоігри пропонують обирати партнера для романтичних стосунків і, що більш цікаво, сексуальну орієнтацію.

За оцінкою американського Інституту Кінсі (The Kinsey Institute for Research in Sex, Gender, and Reproduction) невдовзі звичайний секс перестане бути засобом взаємодії людей, адже у користувачів з’явиться можливість за допомогою технології “кіберділдоніки” ( від англ. dildo – штучний пеніс) самостійно створювати еротичний контент на свій смак, вибираючи поведінку і мову віртуального партнера. До того ж, окрім виробників комп’ютерних секс-девайсів, у розвитку нової галузі вельми зацікавлені порномагнати.

Вже зараз споживачам пропонується широкий асортимент різноманітних секс-ґаджетів (LovePalz, RealTouch, Pleasure Remote та ін.), які синхронізуються з iPhone та Android, їх можна заряджати за допомогою USB, вони не бояться води, а головне – ними можна керувати з різних континентів.

Наприклад, один з наймодніших на сьогодні секс-девайсів LovePalz перетворює віртуальний секс між партнерами на відстані в повноцінний статевий акт з реальними відчуттями: візуальними, голосовими, фізичними. Набір складається з двох частин: стимулятора для чоловіків і вібратора для жінок. Обидва девайса можуть діяти в динамічному режимі, управляючись за допомогою інтерфейсу бездротового зв’язку через iPhone або інший смартфон.

Розробники секс-трекера GeeksMe пропонують худнути за допомогою сексу. Пристрій записує сексуальну активність користувача і оцінює, скільки калорій він витратив, займаючись сексом. Крім цього, в ґаджеті є функція відстеження активності – кількості кроків, спалених калорій тощо.

Згідно з даними дослідницької компанії YouGov, 49% повнолітніх жителів США вірять в те, що протягом найближчих 50 років навіть секс з роботом стане нормою. Кожен четвертий американець чоловічої статі та кожна десята жінка вже зараз налаштовані до сексу з роботами. Третина опитаних не стали проводити паралелі між зляганням з андроїдом і справжнім статевим актом і назвали його не більше ніж аналогом мастурбації. Примітно, що 32% висловилися за те, що кіберсекс при наявності партнера слід вважати зрадою, 35% дотримуються протилежної думки, решта вагалися відповісти на це питання. (YouGov Omnibus, 2017).

Частина дослідників зазначають, що фізичні секс-пристрої з часом відійдуть у минуле, а технології майбутнього дозволять безпосередньо стимулювати мозкові центри. Розробники “штучного інтелекту” вважають, що пристрої такого типу зможуть збуджувати відповідні точки в мозку, і людина буде реагувати так само, якби це були фізичні дії. За оцінками експертів подібне може стати реальністю через 20-30 років.

Втручання машин в сферу інтимних емоцій може здатися дивним і навіть аморальним. Але тим не менше, за прогнозами вчених, у найближчі кілька років секс в інтернеті стане ще більш поширеним і популярним явищем. Новітні технології тільки прискорять цей процес і зроблять заняття кіберсексом ще більш реалістичним.

Докладніше: Мережеве суспільство: кіберпсихологічний путівник


Команда блог-платформи Укропчики не несе відповідальності за зміст блогів.
Думка редакції сайту може відрізнятися від авторського.
Поділитись в соціальних мережах
укропчик

Укропчик

Коментувати