Смартфоноцентризм: як вижити серед номофобів?

Психологи усе частіше розглядають залежність від мобільного телефону як таку, що детермінується не самими розмовами, а можливостями, що він надає: постійне використання інтернету, ігри, перегляд відео, листування в чатах тощо. Частина людей сприймає смартфон як щоденник, що робить його дуже особистою річчю. Такі ґаджетомани звикли керувати всім через кишеньковий комп’ютер – за допомогою нього вони фотографують, діляться інформацією, ведуть акаунти в соціальних мережах.

Дослідження підтвердили, що зараз власник смартфона розглядає його як частину себе, якийсь додатковий орган. Багато хто вже не запам’ятовує відомі їм факти і новини, оскільки знають, що в будь-який момент можуть відразу ж знайти потрібну інформацію. Водночас учені переконані, що чим більш “розумними” будуть ставати наші пристрої, тим більше буде рости залежність користувачів.

Смартфон (з англ. smart – розумний і phone – телефон), серія смартфонів айфон (англ. iPhone) – окрема категорія мобільних телефонів з функціями кішенькового персонального комп’ютера. 

Значний відсоток сучасних людей не може розлучитися зі своїми смартфонами ні на хвилину. Раніше основною причиною мобільної залежності вважали хвилювання з приводу пропуску важливих дзвінків, однак нині ситуація змінилася. Ґаджети вже використовують не стільки для телефонних розмов, як для мобільних ігор і “прогулянок” інтернетом.

На підставі статистичних досліджень встановлено, що практично кожен сьомий житель економічно розвинутої країни уражений номофобією (страхом залишитися без мобільного телефону). Кожен десятий респондент відзначає занепокоєння, якщо мобільний відключений, а кожен другий власник смартфона ніколи навіть його не вимикає.

Номофобія (англ. nomophobia – від “no mobile-phone phobia”) – почуття страху і занепокоєння, викликані у людини думкою залишитися без свого пристрою мобільного зв’язку.

Головною причиною виникнення номофобії психологи вважають страх залишитися повністю безпорадним, ізольованим від навколишнього світу. При цьому в ситуації, коли використання мобільного телефону неможливе (загублений, залишений вдома) людина починає відчувати дискомфорт та тривогу.

Тривожними симптомами номофобії можуть бути панічні атаки в разі, якщо смартфон розряджається або раптово виникають проблеми зі зв’язком. Встановлено, що втратити мобільник частіше побоюються жінки, ніж чоловіки, проте переважна більшость чоловіків має інші мобільні девайси.


Серед факторів, що детермінують схильність до залежності від використання мобільного телефона, дослідники виокремлюють такі як:  

• нестача “реального” спілкування, адже залежній людині легше спілкуватись за допомогою мобільного телефону, ніж безпосередньо; у молоді, а особливо підлітків, завдяки “друзям” в соціальних мережах створюється ілюзія широкого кола спілкування, якого у колишніх поколінь не було; 

• можливість змінити свій психічний стан за допомогою телефону, який стає реальністю, що охороняє особистість від прямого зіткнення зі світом, безпосереднім спілкуванням;  

• внутрішні психологічні конфлікти, наприклад, проблеми в особистому та сімейному житті (використовуючи телефон для ігор, онлайн спілкування, встановлюючи нові додатки тощо, людина ніби абстрагує себе від труднощів, переживань, замкнутості та інших комплексів);  

• психотравмуюча ситуація (проблеми на роботі, напружені стосунки з родиною, друзями тощо);  

• своєрідний спосіб емоційного перемикання, спроба стабілізувати свій стан, що також є причиною емоційної нестійкості;  

• інформаційна залежність, яка базується на тому, що особистість не розрізняє інформацію по важливості, постійно перевіряє електронну пошту, оновлює додатки, увесь час знаходиться в очікуванні дзвінка або смс-повідомлення тощо.  

Отже, мобільна залежність або номофобія – це стан людини, при якому телефон виступає не засобом спілкування, а метою, головним предметом задоволення потреб особистості, використання якого все частіше стає неусвідомлюваним.

Споживачі дуже швидко звикли до використання зручного, компактного засобу зв’язку, а фахівці не зпрогнозували, що така потрібна річ може мати чимало негативних наслідків.  

Докладніше: Мережеве суспільство: кіберпсихологічний путівник 


Команда блог-платформи Укропчики не несе відповідальності за зміст блогів.
Думка редакції сайту може відрізнятися від авторського.
Поділитись в соціальних мережах
укропчик

Укропчик

Коментувати