Бурякові пристрасті: “потопає у борщі, виринає на печі”

Чи можна зараз уявити український борщ без буряка? Аж ніяк! Проте, у Давній Русі буряк зявився в Х столітті, його завезли до нас візантійці. 

Як овоч, столовий буряк був відомий ще давнім арабам і персам. У давніх греків і римлян буряк був невідємною частиною раціону харчування. У Стародавньому Римі, наприклад, в їжу вживали як коренеплоди, так і листя, вимочене у вині. Саме римляни сприяли поширенню буряка в Європі.

Ботаніки з’ясували, що предком столового буряка, так само як цукрового і кормового, вважається дикий мангольд, що росте на узбережжі Середземного моря. Але ці дикі предки мало нагадували сучасний буряк, їхнє коріння було гірким і пекучим на смак.

Протягом тисячоліть селекція людини перетворила дикуна. Минали століття за століттями, і червоний буряк усе менше нагадував свого дикого предка… Цікаво, що за фінськими повір’ями, остаточний успіх при зборі врожаю буряків залежав від статі сіяльника. Якщо буряк сіяла жінка, то він ставав солодким, якщо чоловік – гірким.

У Давній Персії буряк вважали символом сварок і пліток. Якщо хтось хотів насолити своєму суперникові або недругові, то мав таємно підкинути йому в будинок гіллястий дикорослий буряк. Цією ж славою овоч користувалася у давніх греків і римлян, проте це не заважало використовувати його коренеплоди. У перших сторіччях нашої ери римляни навіть примушували переможені народи платити їм дань цим овочем, а на новорічні свята, щоб поглузувати з подружніх пар, які часто сварилися, посилали буряки. У деяких романських народів сліди цього звичаю збереглися до недавнього часу: на будинки, де між чоловіком і дружиною не було злагоди, вішали вінки з буряка.


Прибічники психоаналізу стверджують, що буряк є одним із рослинних фалічних символів. Це ж саме про буряк складено у нашому народі фалічні загадки: “Потопає у борщі, виринає на печі”, “Не буряк, не морквинка, а червона голівка”. Колись, глузуючи над своєю хтивістю, українські дівчата співали про “червоний буряк”: 

І батько велів,
І мати казала, 
Сама захотіла
Червоного буряка 
До білого тіла.

Команда блог-платформи Укропчики не несе відповідальності за зміст блогів.
Думка редакції сайту може відрізнятися від авторського.
Поділитись в соціальних мережах
укропчик

Укропчик

Коментувати