Мова – програмний код нації

Те, якою мовою ми думаємо, впливає на те, як ми живемо. Тому «говорити різними мовами» - це бачити і відчувати світ по-іншому.

Мова, тобто понятійно-категоріальний апарат з усіма своїми національними особливостями і відтінками, більше того, зі своєю естетикою, є тим, що визначає світогляд народу і майбутнє держави. Якщо людина оперує в голові потворним суржиком, то вона такі ж потворні рішення буде приймати у своєму житті.

Якщо на українську вітальність, український дух штучно насаджується інша мова, то навіть етнічний українець перестає бути українцем по духу. Тому що тканина його думок, те, у що він огортає свої почуття, переживання і емоції, вже інша. Людина через мову сама себе творить іншою, творить свій інший дух.

Мігель де Унамуно писав, що вихідним пунктом будь-якої філософії є мова, за допомогою якої ми пізнаємо світ: «Кант мислив німецькою і по-німецьки інтерпретував Юма і Руссо, які мислили відповідно англійською та французькою. І якою мовою мислив Спіноза, якщо не іудео-португальською, замурованою в голландську, з якою він вів боротьбу?

Мислення ґрунтується на упередженостях, а упередженості містяться в мові. Хіба можливо філософствувати мовою чистої алгебри або навіть есперанто? Будь-яка філософія – це, по суті справи, філологія. А багато філософських ідей насправді своїм виникненням нічому так не зобов'язані, як римі, потребі в побудові співзвуччя! У того ж Канта дуже багато визначається естетичною симетрією, ритмом».

Українська мова за своєю естетикою – одна із найкрасивіших у світі. Вона виражає наше почуття прекрасного, що відмінне від почуття будь-якого іншого народу. Через українську мову твориться Україна. Та Україна, яка ще ніколи не була, не відкривала себе світу, але може відкрити, якщо ми будемо любити свою мову, і нею розмовляти всюди і завжди.

Нинішній стан України – це стан української мови. Причина – мова, наслідок – держава. «Сон розуму творить потвор», і суржик – це і є напівсон українського народу, який (народ) бачить, і уві сні творить потворну державу. Щоб прокинутись – треба заговорити українською.

І на завершення. Єдина мова – тобто єдиний дух – формує єдину націю і державу: «Петрарка обґрунтував тезу про те, що основою єдності нації виступає перш за все мова, і якщо представники різних етносів говорять різними мовами, то це є свідченням того, що процес формування нації знаходиться в самому зародку і пройде чимало часу, перш ніж з цього конгломерату «виробиться» щось єдине, що можна буде назвати нацією. Більш того, в його роботах неодноразово повторюється ідея про те, що наявність єдиної мови є неодмінною умовою існування державності».


Команда блог-платформи Укропчики не несе відповідальності за зміст блогів.
Думка редакції сайту може відрізнятися від авторського.
Поділитись в соціальних мережах
укропчик

Укропчик

Коментувати