Патріотичний розпил або чому Утюшев та Гончар просувають АСУ Дельта

Якщо пам’ятаєте, наприкінці травня цього року фейсбук та ЗМІ були збуджені незвичайною звісткою. Секретар РНБО того часу Олександр Данилюк виявив пропажу державного значення – серверів і моніторів, якими була обладнана так звана ситуаційна кімната. З повідомлень ЗМІ так залишилось незрозумілим - чи знайшли ту кімнату, чи не знайшли. Я вирішив дослідити це питання та виявив дуже цікаву оборудку.

Що "зникло" у Данилюка?

Олександр у відеозверненні демонстрував голі стіни з дірами від розеток та понуро висячими кінцями мережевих кабелів. А мали бути монітори, під'єднані до серверів на які стікалася оперативна інформація з фронту і служила для прийняття Президентом Порошенко військових тактичних і стратегічних рішень.

Настінні монітори і сервера – це не просто комплект комп’ютерного обладнання з програмами і даними, а частина інформаційної системи “Дельта”. Фактично це система відеоспостереження за лінією розмежування — схожа на ті, що використовують охоронці у супермаркетах. Однак камери ще й дозволяють виміряти відстань до зафіксованого об'єкта, а також є інтеграція з картами. Сигнали з камер спостереження передаються через IP-протоколи, але зображення не виводяться на пульти охорони, а на монітори командування та/або “ситуаційної кімнати” Президента.

Сам Петро Порошенко в передвиборному інтерв’ю каналу ICTV засвітив картинку на моніторах кімнати – тієї самої, ситуаційної. Знайомтеся. Ось так виглядають розрекламовані журналістами та експертами групи “Аеророзвідка” елементи системи “Дельта”.


Саме про це і намагався розповісти Дмитро Шимків з Америки, але його технічна термінологія лише заплутала обивателя. В чому з ним можна частково погодитися, так це в тому, що ключові підсистеми обладнання нікуди не зникали з АП. А вже сьогодні можна відкрито заявити – ситуаційна кімната (система “Дельта”) залишається в користуванні головнокомандувача, але дещо в іншій іпостасі.


Хто створив "Дельта"?

У відкритому реєстрі “Авторські права і суміжні права. Офіційний бюлетень № 47, 2017″ на сторінках 156 і 157 опубліковано повний перелік стейкхолдерів “Дельти”. Там значаться: Утюшев Марат Масихатович, Гончар Ярослав Анатолійович, Хазін Натан Аркадійович та інші особи (всього 21 людина). Серед згаданих вище прізвищ є як дуже відомі, від яких зашкалює пошуковик гугла і YouControl, так і зовсім непомітні. Взявши навмання зі списку перше-ліпше ім’я полковника Генштабу, Утюшева Марата Масихатовича, ви вже в перші хвилини пошуку натрапите на його "угоду століття", в якій він закуповує 9 серверних модулів пам’яті з націнкою мінімум 41% (близько 30 000 грн).


Порівняйте його 11265 грн з ринковою ціною з хотлайну – 7954 грн


11265-7954=3311 грн (переплата 41%). Велика "економія" для армії, чи не так? І якщо тільки на 9 нещасних планках пам’яті винахідник щедро оплатив з кишені платників податків зайвих більше тисячі євро, виникає запитання: в яких масштабах освоювався бюджет на “Дельту”? Перевіривши таким же чином кілька інших закупівель, автор цих рядків відчув огиду — практично скрізь щось так закладено, відсотки різні, очевидно, “орієнтувалися по ситуації”.

Виходить, що займалися цим проектом люди дріб’язкові, жадібні і безпринципні. Ну а слухати розповіді про те, що ситуаційна кімната Порошенко робилася за його особистий рахунок по причині відсутності бюджетів і зовсім дивно… І якщо цей персонаж цікавий більше слідчим ДБР, то нас більше хвилює проект “ситуаційна кімната”, тепер вже Президента Зеленського.

Друга людина у списку авторів системи, Ярослав Гончар, є нині радником міністра оборони. Який активно продовжує просувати “Дельту” (ситуаційну кімнату). До речі, він не просто військовослужбовець, але і відомий у вузьких колах бізнесмен — з братом тримає мережу маркетингово-фармацевтичних компаній — серед них «ФАРМ-РОСТ ПЛЮС» (ЄДРПОУ 34813043), «АЛЬЯНС ОПТИМАЛ СОЛЮШИНС» (ЄДРПОУ 37046590). Це такий специфічний бізнес, коли лікарю обіцяють повернути частину грошей за виписані ліки, називається модним словом “просування”. А також навпіл з іншим автором “Дельти”, Андрієм (Натаном) Хазіним, тримає компанію по виробництву БАПЛА “Фалко Технології” (ЄДРПОУ 39752221), причому, свою частку він записав на дружину Марину.

Чи працює "Дельта" сьогодні?

Сьогодні проводяться регламентні роботи по впровадженню аеро-підсистем “Дельти”. Із зовсім свіжих матеріалів про це є доступним репортаж “Армія Інформ” (на фото справа наліво: перший, той самий Утюшев, четвертий – Гончар). У статті Ярослав Гончар нарікає, що на 5-му році війни виявлена радіочастотна несумісність БПЛА, з камер яких картинки могли б передаватися в “Дельту”.


Чи є "Дельта" безпечною?

Військові експерти відзначають, що “Дельта” — цілком адекватна для завдань прикордонників, наприклад, для відеоспостереження за лінією розмежування. Однак у разі початку активних бойових дій “Дельта” не тільки не врятує, але й створить загрозу: противник на камерах підмінить картинку, що зіб’є з пантелику командування, а не попередить про початок бойових дій.

Професійних рішень для "ситуаційних кімнат” на ринку багато. Приміром, відмінне обладнання поставляє відома українська компанія ІТ-ІНТЕГРАТОР, що пропонувала військовим свої рішення і високий рівень компетенцій. На жаль, завдяки старанням Утюшева і Гончара, замість якісного рішення ми отримали щось, смертельно небезпечне для наших воїнів. За відгуками, вивести “Дельта” із ладу можна буде приблизно за 5 хвилин, так як ця система централізована. Приклад же правильно зробленої системи для війни можна подивитися в презентації компанії Harris.

Чому "Дельта" не шукають альтернативи?

На тлі активного просування даної системи її бенефіціарами (Утюшевим, Гончаром та компанією), всі інші IT-проекти в Міноборони і Генштабі заморожені. Не тому що їх заборонили або згорнули за розпорядженням командування. Реальність така, що фізично просто нікому їх розглядати, узгоджувати, впроваджувати. Ні нові, ні старі, ні майбутні.

Нового заступника Міністра Оборони Олексія Марценюка постійно немає на роботі у робочий час. Приходить він після 21:00 і розгрібає чергу відвідувачів до ночі. Кажуть, що вдень він трудиться на іншій роботі (швидше за все, в компанії Істван Віктора Пінчука), а після неї ходить у фітнес-зал. І лише після цього з’являється на робочому місці. Такі пріоритети у людини. І навіть якщо б дуже хотів щось встигнути, не потягнув би фізично.

Вирішує (точніше саботує) всі питання вже згаданий вище Ярослав Гончар, для якого є сенс лише у "Дельта" - адже він у перспективі буде отримувати авторську винагороду.

Чому вся ця історія загрожує нацбезпеці, варто пояснювати? В умовах прискореного нарощування IT-мощі реальних і потенційних ворогів, вітчизняні IT рішення заблоковані. Ставки воєнпрому зроблені на винахідників, мислячих масштабом навару на дев’яти планках пам’яті для сервера. Напевно, з поясненням: “Щоб не дісталися ворогові”.


Команда блог-платформи Укропчики не несе відповідальності за зміст блогів.
Думка редакції сайту може відрізнятися від авторського.
Поділитись в соціальних мережах
укропчик

Укропчик

Коментувати