Як стати лікарем для вашого комп'ютера?

    Цей момент настає несподівано, хоча попередження про нього ви отримуєте задовго. Техніка просто перестає адекватно себе поводити, та буквально змушує вас її добити — екстрено вимкнути, або ж — вимикається сама.

    Недосвідчені користувачі одразу ж панікують та впадають чи то в істерику чи то в апатію. Відчайдушно роблять спроби знову завантажити систему, отримати хоч крихту стабільної роботи, але натомість або отримують ті ж самі проблеми, щоразу доводячи систему до краху, або сама Операційна система, вже знаючи краще за користувача, що щось не так — переходить в екстрений режим роботи, активує самодіагностику апаратних частин ПК, яка через значну тривалість ще більше доводить простого користувача до нових істерик, що виливається у частіші екстрені і фатальні припинення роботи ПК.

    Оскільки цифрова техніка створюється розумом, та базується на логічності роботи — то і підходити до вирішення проблем із нею потрібно також холоднокровно, відкинувши усі емоції, інакше — шанси отримати значні матеріальні збитки, будуть збільшуватись експоненціально. Для ІТ-спеціалістів — втрата усіх проектних напрацювань є неприйнятною та максимально болючою, тому, нижче наведено ряд тез, що дозволять бути підготовленим до можливих форс-мажорних ситуацій та забезпечувати вмілу діагностику й усунення мУміле керування поверхнею жорсткого диску.

    Уміле керування поверхнею жорсткого диску.

    Досі зустрічається така проблема, як встановлення операційної системи на всього лише один розділ жорсткого диску, при цьому не важливо HDD чи SSD. Рано чи пізно такий формат встановлення призведе, як мінімум до великих незручностей, а як максимум — до майже гарантованої втрати усієї інформації. Причини можуть бути різні — як пошкодження самої операційної системи, так і пошкодження персонального комп'ютера, що однаково призведе до потреби усе перевстановити. Фактично — пошкодження ОС значно частішою проблемою, аніж апаратні, тому рекомендується при встановленні ОС — створювати окремі розділи для операційної системи та для файлів користувача. Це дозволить при екстреному перевстановленні Linux або Windows вберегти ваші файли від затирання.ожливих проблем, ще до їх виникнення.

   Резервні засоби завантаження ОС.

   Колись, у часи масового використання CD/DVD та USB-Flash — набули популярності так звані Live CD — вони дозволяють за допомогою певних утиліт перетворити CD-диск або Flash-накопичувач на пристрій, з якого можна встановити операційну систему. Також, у ті часи було можливо завантажити Rescue Live CD — спеціальним чином сформовану певну операційну систему, із набором усіх необхідних утиліт для відновлення роботи ОС або відновлення втрачених файлів. Такі збірки доступні й зараз, або від незалежних виробників, таких як Alkid або Auslogics, або ж від відомих виробників антивірусів, які створюють такі збірки на базі ОС Linux, що дозволяє універсально підходити до вирішення проблем на усіх відомих ОС.

    Альтернативні джерела зберігання.

  Найпростішим страхуванням власних файлів від втрати є їх копіювання на інший носій інформації. У сучасному світі рішень є дуже багато. Але надійних — практично немає. Хмарне середовище зберігання? Це також чиїсь комп'ютери, хоч і більш надійніші, але вони також старіють і виходять з ладу. Власний зовнішній вінчестер — вони також надійніші через те, що вони механічні, і навіть мають резервні методи запуску та витягування з них інформації, але при значних пошкодженнях — стають домовиною для ваших же файлів. Але все ж — найкращою рекомендацією є саме покупка зовнішнього вінчестера, для ваших резервних копій файлів, власне — якомога часте резервування, та додатково — вивчення правил поводження із зовнішніми жорсткими дисками та особливостей файлових систем, що використовуються у них. А надважливі файли, або ж ті, які мають бути у частому доступі — можна й закинути на онлайн-сховища, не переплачуючи при цьому багато фінансів, оскільки більша частина простих копій будуть чекати свого часу на зовнішньому жорсткому диску.

   Превентивна діагностика ПК.

   Чи можна запобігати різкому погіршенню стану ПК?

   Виробники пристроїв вже про це подбали, однак, не усі виробники операційних систем воліють співпрацювати із датчиками таких пристроїв. Найгірша ситуація до останнього часу була у Windows — оскільки більшість пристроїв отримують драйвери саме від Microsoft, а не від рідних виробників — діагностична інформація із таких критичних розділів як охолодження, температура, здоров'я жорсткого диску та акумуляторів або відсутня взагалі, або мінімальна. З іншого боку — операційна система Linux та MacOS (яка, фактично, завжди була модифікованим підвидом UNIX-сімейства — FreeBSD) — із самих перших років свого існування, інтегрували в собі дуже велику кількість діагностичних утиліт та підсистем, які взаємодіють із апаратурою, як напряму так і через BIOS/UEFI. Тому у таких системах отримати сповіщення про знижену місткість акумулятора є нормою.

    Однак, існують сторонні утиліти, які дозволять самостійно час від часу слідкувати за станом критичних частин ПК. Приміром, стан акумулятора кожна ОС повідомляє сама, а от щоб дізнатись статус здоров'я жорсткого диску S.M.A.R.T. - залежно від ОС, варто знайти та завантажити невелику програму.

Примітка: якщо ваш жорсткий диск, особливо — механічний, надто часто та надовго зациклюється на читанні (послаблене світло індикатора на панелі ПК), або запису — яскраве світло на панелі, можливо варто перевірити саме S.M.A.R.T.-статус. Якщо ж із цим аспектом все в порядку, та ваш ПК під керуванням Windows — то просто потрібно провести дефрагментацію. Якщо ж статус загрозливий, то потрібно почати переносити інформацію на інший носій.

Важливо: чим більш загрозливі цифри у критичних параметрах такого статусу, тим більше шансів, що інформація буде копіюватись надто довго, і в решті-решт — не уся вона буде врятована, оскільки існує таке поняття як “напрацювання на відмову”. З кожним наступним виявленим пошкодженим блоком даних, збільшується кількість спроб переадресації, які часто закінчуються невдачею, через що сусідні такі блоки також невиправно пошкоджуються, особливо через велику фрагментацію під ОС Windows. Пошкодженість блоків інформації починає розповсюджуватись буквально пандемічно, тому із важкими випадками потрібно бути вкрай обережними.

Обережно: варто купувати лише нові жорсткі диски, незалежно від формату HDD, SSD, або гібридні SHDD. Тільки так у вас є гарантія, що їхні заводські налаштування та S.M.A.R.T.-дані є фізично нульовими, та чистими. У випадку із барахолками та спеціалізованими магазинами по продажу уживаної апаратури — не чесні інженери, для того, щоб продати заледве живий жорсткий диск, за допомогою спеціальних програм — штучно очищують статистику жорсткого диска, і він повністю видається неначе новий. До того ж, жодних можливостей перевірити підставу немає.

    Ну і звісно ж- не забувайте про засоби гігієни для ваших персональних комп'ютерів — замовляйте у сервісних центрах, або ж проводьте самостійно базове очищення відвідних каналів та частин системи охолодження, а також при потребі — змінюйте час від часу “термопасту” - адже вона з часом кристалізується, через що процесор, як електричний пристрій, що працює під високим “тиском” електронів — може закипіти та згоріти.

Сподіваюсь ці рекомендації допоможуть вам більш якісно доглядати за вашим помічником та дозволять уникнути багатьох тривіальних проблем при його використанні.


Команда блог-платформи Укропчики не несе відповідальності за зміст блогів.
Думка редакції сайту може відрізнятися від авторського.
Поділитись в соціальних мережах
укропчик

Укропчик

Коментувати