Три когнітивні помилки при сприйнятті короновірусу

Я не вірю політикам (бо у них свої інтереси), але вірю в математику (вона невблаганно чесна). 

Статистика. Цифри. При їх правильному аналізі - вони показують світ навколо не гірше ніж майстерний художник.

Коли у чомусь сумніваюсь - відкриваю Гугл-табличку і починаю рахувати. Круто коли вже хтось, кому довіряєш, зробив це за тебе. https://site.ua/…/26452-koronavirus-chomu-mi-musimo-diyati…/ Читайте і насолоджуйтесь дослідженням! (Або лякайтесь) Тому про цифри я уже не писатиму, а лише розповім про три когнітивні помилки через які багато хто буде суб'єктивно заперечувати цифри і факти.

Це цілком природні для людини пізнавальні помилки при обробці інформації. Ми всі час-від-часу в них потрапляємо. (Як опрацьовувати інформацію більш об'єктивно пишу в пості раніше)

1️⃣ Survivorship bias Упередження, того, хто вижив.

Ми не бачимо того - чого не видно (у нашому полі зору). Якщо я зараз вигляну у вікно, то побачу, що там яскраво світить сонечко, їздять автівки і ходять люди. І жодного тобі коронаврусу.

Ну хіба, якщо буду уважно придивлятись, то побачу що люди трохи шарахаються одне від одного, але вони, чесно кажучи, і до того були не дуже любязні. :) Ми ж не бачимо поламаних автовок на дорогах і закритих магазинів у торгових центрах? Саме через цю пізнавальну помилку люди ігнорують той факто що з ймовірністю 95% впродовж 3 років їм доведеться закрити свій стартап, З ймовірністю 40% розлучитись і що в 99% випадків, коли ми кажемо що на 100% зрозуміли, то максимально зрозуміли лише на 40%. Так людство ігнорувало Пастера з його мікоробами і Менделя з його горохом. Бо видно те що є і не видно того чого не бачу. Тим не менше, ніхто не відміняв правило, що відсутність доказів не є доказом відстуності. Простіше: якщо ми чогось не бачимо, то це не означає що цього немає. Все завмерло в очікуванні: за моїми підрахунками в кінці наступного тижня тих, хто почне відчувати симптоми “ні з того ні з сього” стане набагато більше. Люди почнуть розуміти, що у них є родич, знайомий, співробітник, який захворів.Тоді виявиться що короновірус набагато ближче ніж здавалось. ❗Висновок: до нас ще прийде короновірус, а ми як завжди виявимось не готові. Ті 3 випадки, один з яких летальний, це ще дрібниці.

2️⃣ Normalcy bias. Відмова готуватись до того що раніше не траплялось.

Ніхто не очікував що айсберг потопить Титанік, бо … раніше жоден айсберг не топив жоден Титанік. Чому більшість країн Південно-Східної Азії включно з Китаєм вже взяли під контроль поширення епідемії? Бо у них впродовж останніх 20 років був досвід справді масштабних летальних епідемій. Чому багато хто у нашій країні досі такий безпечний? Бо на наших теренах давно не було досвіду пандемій. А історію про “іспанку”, яка 100 років тому забрала 1 000 000 душ у Російській імперії, за історичною традицією цієї нації замаскували іншими проблемами. ❗Висновок: коли Ваша бабця каже Вам, що Ви мало знаєте про життя, вона має на увазі що Ви потрапили у пастку “Normalcy bias” і просто на своєму життєвому шляху не стикались із тими ситуаціями з якими стикалась вона. Бережіть своїх бабусь!

3️⃣ Illusory correlation Поєднання непоєднуваного (обман очевидним)

Найбільше коронавірусу у фейсбуці. Ха-ха-ха. Так це правда. Поки що правда. Ми ж пам’ятаємо які були батли у фб на виборах президента.

І що? Сталось щось жахливе? Швидше не зрозуміла помилка, але принаймні моментального колапсу не відбулось. (Про державну зраду із введенням представників ОРДЛО і РФ як миротворця, а не сторони конфлікту у переговорний процес тут поки не писатиму) То і цього разу панікери по панікують і заспокояться. А дзуськи! Не заспокоються, бо то зовсім інше.Небезпечно порівнювати те що не порівнюється! Це не курячий грип і не свинячий і ніхто не намагається нажитись на масках чи туалетному папері. (Цікаво про відмінніості вірусів і не тільки тут https://www.facebook.com/100000016390959/posts/3050738761603307 )

Анекдот до теми:

Один кум приїхав з Африки і розповідає що бачив іншому кумові.

- Бачив жирафу!
- А що воно таке?
- Ти коня бачив?
- Так
- То таке саме тільки шия дуже довга.
- А ще що бачив?
- Бачив бегемота.
- А що то таке
- Ти коня бачив?
- Так
- То таке саме тільки дуже грубий.
- А ще що бачив?
- Бачив зебру.
- А що то таке
- Ти коня бачив?
- Так
- То таке саме тільки в смужку чорно-білу
- А ще що бачив?
- Бачив крокодила.
- А що то таке
- Ти коня бачив?
- Так
- То на коня зовсім не схоже.

❗Висновок: не порівнюйте те, що не порівнюється.

Не легковажте!

Чому не вигідно бути панікером - уже написав тут https://www.instagram.com/p/B9v3ndmFpqi 

Як підготувати свій офіс до дистанційної роботи і як використати час карантину розумно - пишу тут https://www.instagram.com/p/B9zDJxmFBaB/


Команда блог-платформи Укропчики не несе відповідальності за зміст блогів.
Думка редакції сайту може відрізнятися від авторського.
Поділитись в соціальних мережах
укропчик

Укропчик

Коментувати